Fotografie ilustrujicí stránku  Česká filharmonie

Představujeme vám 124. sezonu České filharmonie

Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova završí Čajkovského projekt vydáním souborného CD boxu a rezidencemi v Praze, Tokiu, Vídni a Paříži. Orchestr se Semjonem Byčkovem dále vystoupí na BBC Proms v Londýně a s Jakubem Hrůšou uvede v Praze i Hamburku Janáčkovu Káťu Kabanovou. V české premiéře zazní skladby Detleva Glanerta či Luciana Beria, ve světové premiéře díla Jiřího Temla, Jaroslava Krčka a dalších autorů. Beethovenovo výročí si Česká filharmonie připomene uvedením všech skladatelových symfonií a klavírních koncertů. Novými uměleckými partnery prvního českého orchestru se stanou londýnská Royal Academy of Music a čínský Nanking.

Fotografie ilustrujicí stránku  Česká filharmonie

Slavné skladby i nová díla ve vzácné symbióze

Začátek 124. sezony bude ve znamení Čajkovského projektu, první velké spolupráce České filharmonie se Semjonem Byčkovem, který byl zahájen v roce 2015. Už v srpnu vyjde u společnosti Decca Classics box se sedmi CD. Bude obsahovat šest Čajkovského symfonií, tři klavírní koncerty s Kirillem Gersteinem a další tři skladatelova díla – předehru-fantazii Romeo a Julie, Serenádu pro smyčce a symfonickou báseň Francesca da Rimini. Se skladbami Čajkovského pak orchestr uskuteční rezidence na Dvořákově Praze, v Tokiu, ve Vídni a v Paříži. Vedle těchto destinací povede Semjon Byčkov Českou filharmonii i do Londýna na BBC Proms a na turné do Číny a do Moskvy, kam se orchestr vrátí po devíti letech a teprve podruhé od roku 1990.

V Praze Semjon Byčkov uvede Requiem za Hieronyma Bosche Detleva Glanerta, Rendering Luciana Beria a Druhou symfonii Henriho Dutilleuxe. Vedle nich ze světového repertoáru nastuduje i Pátou a Osmou symfonii Dmitrije Šostakoviče, Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll Johannese Brahmse a Čtvrtou symfonii Gustava Mahlera. Právě nahrávání Mahlerových symfonií je dalším velkým společným projektem České filharmonie a Semjona Byčkova, který začal už v letošní sezoně. Po uvedení Smetanovy Mé vlasti nebo jejích částí v první polovině roku 2019 s různými orchestry v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Lübecku, Madridu, Clevelandu, Mnichově a Amsterdamu provede Semjon Byčkov celý cyklus na začátku 124. sezony poprvé také s Českou filharmonií.

Semjon Byčkov studuje partituru Mahlerovy 9. symfonie

Semjon Byčkov studuje partituru Mahlerovy 9. symfonie | Foto Petr Kadlec

Hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša připraví Silvestrovský a Novoroční koncert složený z děl českých autorů a koncertní provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanové, s kterým Česká filharmonie vystoupí vedle Prahy i v Labské filharmonii v Hamburku. Na německá pódia přitom Jakub Hrůša spolu s Českou filharmonií a violoncellistkou Sol Gabettou zavítá v průběhu 124. sezony ještě jednou.

V abonentních cyklech A, B a C se k České filharmonii vedle Semjona Byčkova a Jakuba Hrůši vrátí i hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil s programem s dvěma Beethovenovými skladbami a Rameauovou suitou a dále Petr Altrichter, Giovanni Antonini, David Robertson, Peter Eötvös a James Gaffigan. Poprvé s orchestrem vystoupí Pablo Heras-Casado. Ze sólistů se posluchači mohou těšit na klavíristy Katiu a Marielle Labèque, Rudolfa Buchbindera, Francesca Piemontesiho, Piotra Anderszewského a Ivo Kahánka, houslisty Leonidase Kavakose, Lisu Batiashvili, Josefa Špačka a Jana Mráčka, violistu Antoina Tamestita, violoncellistu Gautiera Capuçona, trumpetistu Tamáse Pálfalviho, tympánistu Michaela Kroutila a sopranistku Chen Reiss.

 

 

Programový katalog 124. sezony →

Koncertní řady České filharmonie →

Informace o prodeji vstupenek →

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty jsou v prodeji od úterý 23. dubna 2019, jednotlivé vstupenky na abonentní koncerty pak od 10. června 2019.

 

 

Abonentní řada K, série čtyř koncertů variabilního Komorního orchestru České filharmonie, bude po letošním úspěchu pokračovat ve stejném modelu i ve 124. sezoně. Tří koncertů se jako garanti, kteří je nastudovali a orchestr i řídí, představí všichni tři koncertní mistři České filharmonie Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček. Čtvrtý koncert připraví Jaroslav Krček, který uvede premiéru své skladby věnované čtyřem filharmoničkám – Janě Bouškové, Janě Brožkové, Kateřině Javůrkové a Andree Rysové. Ze zahraničních sólistů se v této řadě představí violoncellista Sebastian Bru a klavírista Zoltán Fejérvári.

Poměr slavných děl hudební historie a nových skladeb je ve 124. sezoně ve vzácné symbióze. Dvořáka, Janáčka, Brucknera, Brahmse, Mahlera, Prokofjeva, Šostakoviče, Stravinského a Beethovena, od něhož u příležitosti oslavy 250 let od narození zazní v následujících dvou sezonách komplet jeho symfonií a klavírních koncertů, doplňují Dutilleux, Berio, Glanert, Eötvös a Reich. Vedle děl zahraničních skladatelů však Česká filharmonie uvede ve světové premiéře také skladby českých a slovenských autorů. Kromě Krčkovy kompozice pro čtyři filharmoničky to bude objednávková skladba Jiřího Temla Labyrint paměti a také dvě nedávná díla Miroslava Srnky. Na mimořádném koncertu pod taktovkou Keitha Lockharta zazní skladby finalistů druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie Jany Vöröšové, Adriána Demoče a Matouše Hejla. A uvádění dalších děl českých i zahraničních skladatelů na objednávku prvního českého orchestru bude za finanční podpory nadačního fondu mecenášů kultury Bohemian Heritage Fund pokračovat až do roku 2023. S vydáváním notového materiálu většiny českých skladeb nám přitom partnersky pomáhá Vydavatelství Českého rozhlasu.V souvislosti se jmenováním Semjona Byčkova šéfdirigentem a uměleckým ředitelem České filharmonie se v letošním roce podařilo uzavřít dvě dlouhodobější umělecká partnerství – první s Royal Academy of Music v Londýně, kde se už v říjnu 2018 uskutečnila série mistrovských kurzů a koncertů u příležitosti založení Československé republiky, a druhé za podpory společnosti Home Credit s čínským Nankingem. Obě partnerství jsou založena na principu kulturní a umělecké výměny a prakticky realizována pravidelným hostováním, které bude zahrnovat jak širokou paletu edukačních aktivit, tak i komorní a symfonické koncerty. První spolupráce s Nankingem se uskuteční již letos v květnu v rámci plánovaného turné do Číny, se studenty Royal Academy of Music se filharmonici znovu setkají v březnu 2020.

Nedílnou součástí aktivit České filharmonie zůstávají vzdělávací programy zaměřené na malé i velké děti, dospívající i dospělé. Pokračují oblíbené hudební workshopy a koncerty pro školáky i studenty (Rudolfínek, Tučňáci v Rudolfinu nebo Filharmonici na pokračování), slibně se rozvíjí vzdělávání učitelů (Hudba do škol, Paní učitelky a páni učitelé, pojďte si hrát, Hudba v životě dětí od 3 do 8 let) i spolupráce se žáky základních uměleckých škol (Společný orchestr ČF/ZUŠ). A stále nové podněty přinášejí již sedmým rokem děti ze sboru Čhavorenge spolu s Idou Kelarovou. Po vystoupeních v Rumunsku a Irsku byl sbor Čhavorenge pozván do Londýna, aby se letos na podzim zúčastnil oslav k znovuotevření Fairfield 


Zřizovatelem České filharmonie je Ministerstvo kultury České republiky a generálním partnerem Česká spořitelna. Spolupráce pokračuje i se společností ŠKODA AUTO, která je tradičním partnerem České filharmonie, a s partnery krásného zvuku – skupinou PPF a bankou J&T. Kreativní projekty realizujeme se společnostmi FINEP Holding a Arcona Capital Czech Republic. Edukační projekty jsou financovány z prostředků Nadace Agrofert. Rozvoji České filharmonie významně pomáhají i partneři jednotlivých hráčů J&T Banka, Arthouse Hejtmánek a Hodinářství Bechyně stejně jako členové Dynamického klubu, jejichž počet se utěšeně rozrůstá. Partnerem Komorního orchestru České filharmonie je Mucha Museum. Classical Futures, partner programu Kreativní Evropa, podporuje koncerty mladých umělců.

Generálním mediálním partnerem České filharmonie zůstává Česká televize a hlavním mediálním partnerem skupina Mafra. Česká filharmonie bude dále spolupracovat s Českým rozhlasem, Harmonií, Hudebními rozhledy, Klasikou Plus a Operou Plus.