Expedice UMCULO aneb Cesta do středu hudby

Na počátku věků, v době, kdy zvuk ještě neměl jméno, zrodilo se tajemství „UMCULO“. Dodnes uniká moderní vědě. Památkou na něj je právě jen slovo UMCULO v xhoštině. Když ho vyslovíte se správnou melodií, znamená „hudba“. Muzikantům je ovšem to tajemství známé. Odhalte ho i vy.

Neotřelé hudební dílny pro zvídavé žáky 1.–4. tříd ZŠ a jejich učitele

7–10 let
Workshop
Délka programu 120 min

Čtyři workshopová setkání se zabývají vznikem a vývojem hudby ze čtyř různých stran. První dvě setkání nahlížejí do struktury hudby – objevují rytmus, melodii, harmonii a možnosti zápisu hudby. Následující dvě setkání se zaměřují na inspiraci, příběh, emoci. To vše hravě a interaktivně pomocí pohybových, pěveckých, rytmických, výtvarných, divadelních a improvizačních her.

Lektoři:

Klára Boudalová, Michaela Králová, Egli Prifti, Karolína Rachačová (1.–2. třída)

Eva Filipová, Michaela Králová, Lucie Zdichová, Jan Kyjovský (3.–4. třída)

Pro děti 1. a 2. ročníků jsou určeny první dva termíny každé dílny, pro 3. a 4. třídu termíny ostatní.

Den první: Kdo to tady vede?

Rudolfinum — Sukova síň 2. a 9. 10. 2017 16., 23. a 30. 10. 2017

Vyrazili jsme vybaveni moderními nástroji a měřicími přístroji. Doufáme, že nás spolehlivě povedou. Takže si prosím srovnejte velitelský čas… a ne že vypadnete z rytmu!

1. a 2. třída:

Objevíme prazáklad hudby – rytmus. Budeme hrát na prastaré hudební nástroje, jako jsou lamí kopýtka a kokosové ořechy, ale i na ty moderní: drumbeny, boomwhackery nebo ozvučné kameny. Roztančíme a rozezníme i vlastní tělo.

3. a 4. třída:

Co drží hudbu pohromadě? A může to samé udržet pohromadě i naši početnou výpravu? Budeme k tomu zajisté potřebovat nějaký řád. S principy rytmu se seznámíme pomocí tleskačích her, drumbenů či boomwhackerů. Dokážeme společně vytvořit symfonii rytmů?

Den druhý: Tak vytáhneme mapu...

Rudolfinum — Sukova síň 20. a 27. 11. 2017 4., 11. a 18. 12. 2017

Ztratili jsme se. V nekonečném prostoru zvuků a tónů hledáme orientaci. Ještě že máme na naši cestu po ruce partituru.

1. a 2. třída:

S vlastnoručně vyrobenou partiturou si zahrajeme a zazpíváme staré africké písničky a objevíme, jak generace hudebníků před námi bojovaly se zapisováním melodií. Naučíme se muzicírovat podle gesta a vytvoříme „orchestr“.

3. a 4. třída:

Na mapách jsou řeky jako modré provázky, které se různě proplétají – stejně jako melodie v hudebních partiturách. I melodie mohou mít zrádné peřeje! Připravte se na dobrodružnou plavbu plnou zpěvu a hry na hudební nástroje.

Den třetí: Nezapomeň na deník!

Rudolfinum — Sukova síň 12. a 19. 3. 2018 26. 3., 9. a 16. 4. 2018

Každé dobrodružství má své hrdiny. Musíme se postarat, aby se na naše příběhy nikdy nezapomnělo. Ale jak na to?

1. a 2. třída:

Jaké příběhy se mohou ukrývat v hudbě a které nástroje je vyprávějí? Seznámíme se s dechovými i smyčcovými nástroji (pozoun, trubka, housle), a dokonce si na ně budete moci zahrát! Sami si jeden speciální nástroj vyrobíte.

3. a 4. třída:

Troufnete si s námi rozluštit příběh z deníku hudebního skladatele? Čekají nás dramatické, pohybové a hudební dílny plné napínavých okamžiků. Na závěr ve Dvoraně zaburácí „Koncert pro 320 končetin a 80 hlav“.

Den čtvrtý: Už tam budeme?

Rudolfinum — Sukova síň 14. a 21. 5. 2018 28. 5., 4. a 11. 6. 2018

Konečně cíl. Tajemství odhaleno. Změníme svět?

1. a 2. třída:

Na závěrečném setkání spojíme všechny dosavadní dovednosti a s opravdovou uměleckou inspirací složíme vlastní skladbu. Pomůže nám v tom přítomný hudební skladatel, živí hudebníci i moderní technologie. A každá skupinka si odnese nahrávku své skladby!

3. a 4. třída:

Podaří se nám dojít do cíle? Dokážeme probudit svou kreativitu a vytvořit něco nového? Zážitky z cesty zaznamenáme do vlastního „deníku“ – originální grafické partitury, kterou rozezníme s pomocí tradičních i moderních hudebních nástrojů.

Praktické informace
  • Rudolfinum – Sukova síň a další prostory, vždy od 9.30
  • Délka programu ±120 minut.
  • Kapacita workshopu je 80 žáků.
  • Cyklus nabízíme pouze jako abonentní.
  • Cena abonentky 500 Kč. Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
  • Rezervace vstupenek pro školy na e-mailové adrese edu(zavinac)ceskafilharmonie.cz
  • Dovolujeme si upozornit pedagogy a účastníky vzdělávacích koncertů a workshopů, že z vybraných programů jsou pořizovány fotografické a audiovizuální záznamy pro dokumentační a propagační účely ČF.
Kontakt