Čtyři kroky do nového světa

Co vlastně hudba vyjadřuje?

Zajímavosti a záhady velkých děl slavných skladatelů. Tentokrát s hudbou od Beethovena po Steva Reicha. S komentáři a zasvěcujícími výklady. Se zvukovými i videoukázkami. A s doprovodnou brožurkou.

11+
Koncert
Čí je Má vlast? A co je česká hudba?
Čí je Má vlast? A co je česká hudba?

říjen 2016

Části Smetanova Vyšehradu, Luhů a hájů, Blaníku. Ale i romská hudba Desideria Duždy v podání dětského pěveckého sboru Čhavorenge (a dalších českých sborů) pod vedením sbormistryně Idy Kelarové. Jak to jde dohromady? Výborně!

 

 

Samá voda
Samá voda

prosinec 2016

Příroda inspirovala skladatele odjakživa. V klasice se nachází také mnoho „vodních hudeb“. Chceme srovnat dvě možná nejslavnější: slané Debussyho Moře a sladkovodní Smetanovu Vltavu.

Politika a hudba
Politika a hudba

leden 2017

Svoji Triumfální symfonii věnoval Bedřich Smetana rakouskému císaři Františku Josefovi I. ke svatbě. Verdiho předehra Nabucco burcovala italské národní vášně. A Šostakovič svoji Slavnostní předehru napsal k 37. výročí bolševické revoluce v Rusku, zatímco jeho Violoncellový koncert, který nám zahraje Tomáš Jamník, je vnímán jako osobní zpověď skladatele, (de)formovaného sovětským totalitním režimem.

Minimalismus a maximalismus
Minimalismus a maximalismus

květen 2017

Jsou skladatelé moderní hudby, kteří používají „minimální“ hudební prostředky – jako je Steve Reich – opravdu tak daleko od Ludwiga van Beethovena, jehož hudbu bereme jako nedostižný vzor skladatelského i člověčenského maximalismu? Reichových Eight Lines zazní na jednom koncertě vedle výběru z Beethovenovy Sedmé symfonie.

Praktické informace
  • Cyklus koncertů pro školáky (2. stupeň ZŠ) a středoškoláky.
  • Cena vstupenky na jednotlivé koncerty je 120 Kč, abonentní vstupenka stojí 400 Kč.
  • V ceně vstupenek je programová brožurka s voucherem ke stažení hudby.
  • Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
  • Rezervace vstupenek na e-mailové adrese: edu(zavinac)ceskafilharmonie.cz.
  • Program trvá cca 120 minut (s přestávkou).
Kontakt