Tomáš Netopil

hlavní hostující dirigent

„Je mi nesmírnou ctí být součástí uměleckého týmu, který svým potenciálem plně naváže na odkaz Jiřího Bělohlávka a který bude dále orchestr zušlechťovat do tvaru dokonalé hudební radosti. Práce s tímto orchestrem je pro mne velký závazek, výzva a štěstí zároveň.“

Obrázek tomas-netopil-hlavni.jpg

Životopis

Tomáš Netopil zastává od sezony 2018/2019 funkci hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie, s níž pravidelně připravuje koncertní programy. Na jaře 2018 s ní absolvoval dlouhé turné po Velké Británii a týž rok s ní provedl Mou vlast na zahajovacím koncertě mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro v přímém přenosu České televize. V sezoně 2020/2021 řídil Českou filharmonii mimo jiné na festivalu Smetanova Litomyšl v červnu 2021.

Zároveň je nyní desátou a poslední sezonu generálním hudebním ředitelem Divadla a filharmonie Aalto v německém Essenu. Zde bude řídit Wagnerova Tannhäusera, Mozartovu Figarovu svatbu a Dogville Gordona Kampeho. Na začátku sezony také připravil inscenaci Janáčkovy Káti Kabanové v ženevském Grand Théâtre.

V létě roku 2018 založil Tomáš Netopil v Kroměříži mezinárodní Letní hudební akademii, kde mají studenti možnost pracovat pod vedením výjimečných umělců a setkat se s významnými českými i zahraničními hudebníky. V létě 2021 se akademie propojila s mezinárodním hudebním festivalem Dvořákova Praha a vznikla Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy složená ze studentů konzervatoří a hudebních škol vedených hráči České filharmonie.

Mezi významné operní spolupráce Tomáše Netopila se řadí jeho účinkování v Saské státní opeře v Drážďanech (La clemenza di Tito, Rusalka, Příhody lišky Bystroušky, Židovka, Prodaná nevěsta a Doktor Faust), ve Vídeňské státní opeře (naposledy uvedení Idomenea, Čarostřelce a nového nastudování Leonory) a v Nizozemské opeře (Její pastorkyňa). Na koncertním pódiu se Tomáš Netopil v nedávných sezonách postavil do čela Orchestru curyšské Tonhalle a spolupracoval s Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Filharmonickým orchestrem Nizozemského rozhlasu a Orchestra Sinfonica della Rai.

Diskografie Tomáše Netopila u labelu Supraphon zahrnuje Janáčkovu Glagolskou mši (první nahrávka původní verze z roku 1927), Dvořákovy kompletní skladby pro violoncello, Ariadnu a Dvojkoncert Bohuslava Martinů a Smetanovu Mou vlast se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Za svého působení v Essenu s místním orchestrem natočil Sukův Asrael a Mahlerovy symfonie č. 6 a 9.

Tomáš Netopil se narodil v Přerově, vystudoval hru na housle na kroměřížské konzervatoři a dirigování na pražské HAMU. Ve studiu dirigování pak pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu u profesora Jormy Panuly. V roce 2002 zvítězil v dirigentské soutěži Sira Georga Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem.

Koncerty

Média

Tomáš Netopil: Je hezké, když mám za sebou dobrou práci a před sebou další výzvy

• Magazín

S Českou filharmonií debutoval v roce 2007, kdy dirigoval díla Antonína Dvořáka, Jeana Sibelia a Vítězslava Nováka. Od roku 2017 je hlavním hostujícím dirigentem prvního českého orchestru. Lidská i umělecká setkání s Tomášem Netopilem jsou vždy radostí. To první snad zprostředkuje následující rozhovor, o tom druhém se přijďte na vlastní oči přesvědčit do Rudolfina.

Rozhovor: Tomáš Netopil & Josef Špaček

Hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil a houslový virtuos Josef Špaček hovoří o programu závěrečného koncertu ze série "Česká filharmonie živě u vás", především o Mendelssohnově houslovém koncertu. Maestro Netopil je sám dobrým houslistou, a tak tuto skladbu sám studoval a hrál.