Tomáš Netopil

"Je mi nesmírnou ctí být součástí uměleckého týmu, který svým potenciálem plně naváže na odkaz Jiřího Bělohlávka a který bude dále orchestr zušlechťovat do tvaru dokonalé hudební radosti. Práce s tímto orchestrem je pro mne velký závazek, výzva a štěstí zároveň."

Tomáš Netopil – designovaný hlavní hostující dirigent České filharmonie

Tomáš Netopil vystudoval hru na housle a poté dirigování, jemuž se věnoval jak doma v České republice pod vedením Jiřího Bělohlávka, tak na Královské hudební akademii ve Stockholmu u Jormy Panuly. Za dirigentským pultem České filharmonie poprvé stanul před deseti lety, v roce 2007, kdy řídil program složený z děl Josepha Haydna, Jeana Sibelia a Vítězslava Nováka. Poté se k orchestru vrátil ještě dvanáctkrát – naposledy v roce 2015, kdy dirigoval novoroční koncert. Stejně jako jeho kolega Jakub Hrůša byl Tomáš Netopil v říjnu roku 2017 jmenován hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Této funkce se ujme na začátku sezóny 2018-2019.

Netopilův široký repertoár odráží jeho české kořeny. K operním představením, která řídil v poslední době, patří janáčkovské inscenace Věc Makropulos (Vlámská opera v Antwerpách), Příhody lišky Bystroušky (Semperova opera v Drážďanech, Vídeňská státní opera) a Kát’a Kabanová (Vídeňská státní opera) a také Dvořákova Rusalka (Vídeňská státní opera). Vedle těchto českých děl dirigoval v posledních sezónách také Busoniho Doktora Fausta (Semperova opera v Drážďanech), Mozartovu operu Così fan tutte (Vídeňská státní opera) či Halévyho Židovku (Vlámská opera).

V roce 2013 byl Tomáš Netopil jmenován hudebním ředitelem operního divadla Aalto-Musiktheater v Essenu a Essenské filharmonie. Kromě operních závazků, mezi něž zde patřilo řízení inscenací Verdiho Macbetha, Mozartových oper Don Giovanni a La Clemenza di Tito, Wagnerova Lohengrina a Bludného Holanďana či Straussovy Elektry a Růžového kavalíra se Netopil v Essenu pravidelně věnuje také koncertnímu dirigování. Před odchodem do Essenu byl čtyři roky hudebním ředitelem Národního a Stavovského divadla.

Vedle svého působení v operních domech dirigoval Tomáš Netopil řadu orchestrálních těles. Patří mezi ně Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Dresdner Staatskapelle, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Symfonický orchestr Středoněmeckého rozhlasu v Lipsku, Berlínský rozhlasový symfonický orchestr, Orchestr berlínského Konzerthausu, Orchestr frankfurtské opery a muzea, orchestr Státní opery ve Stuttgartu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr, orchestr Philharmonia, Filharmonický orchestr BBC, Orchestr curyšské Tonhalle, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre de Paris, Rotterdamská filharmonie, Orchestre National du Capitol Toulouse, Orchestre National de Montpellier, Orchestre National de Lille, Filharmonický orchestr milánské La Scaly, Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia, orchestr Maggio Musicale Fiorentino, Orchestra Nazionale della RAI Torino, Filharmonie Artura Toscaniniho v Parmě, Sydneyský symfonický orchestr, Královská stockholmská filharmonie, Oselská filharmonie, Izraelský filharmonický orchestr, Symfonický orchestr NHK a Dallaský symfonický orchestr.