Eduard Šístek

Členem České filharmonie jsem od roku 2012.

Studium

Studoval jsem na Pražské konzervatoři u Jaroslava Kulhana a na HAMU (bakalářské a navazující magisterské studium) u Mikaela Ericssona. V rámci programu ERASMUS jsem absolvoval roční studijní pobyt ve Vídni, kde jsem si rozšířil obzory na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien pod vedením Reinharda Latzka.

Když nejsem v Rudolfinu...

Rád vystupuji na recitálech a několikrát za sezonu hraji sólově s orchestry. Spolupracoval jsem s Mladoboleslavským komorním orchestrem, Státním komorním orchestrem Žilina, Czech Virtuosi, Komorní filharmonií Pardubice, Moravskou filharmonií Olomouc a Severočeskou filharmonií Teplice; s dirigenty L. Svárovským, O. Kukalem, M. Šedivým ad. Nahrál jsem řadu skladeb pro Český rozhlas, mj. Chačaturjanův Koncert e moll se SOČRem pod taktovkou T. Braunera.

S kolegy Václavem Petrem a Ivanem Vokáčem jsem provedl Pendereckého Concerto grosso pro tři violoncella s Českou filharmonií pod taktovkou J. Bělohlávka. Vystoupil jsem na festivalu Pražské jaro, na Mezinárodním hudebním festivalu F. Chopina, na festivalu Třeboňská nocturna, v rámci cyklu koncertů Studio Live Českého rozhlasu a Českého spolku pro komorní hudbu. Koncertoval jsem v Holandsku, na Slovensku, v Německu a Izraeli. Od sezony 2016/2017 jsem byl zařazen na Listinu mladých umělců Českého hudebního fondu.

Ocenění

Čtyřikrát jsem zvítězil na mezinárodní violoncellové soutěži v rakouském Liezenu. Stal jsem se absolutním vítězem soutěže Prague Junior Note a vítězem soutěží o stipendium společnosti YAMAHA a Talents for Europe. Obdržel jsem Cenu Olega Podgorného „pro nejúspěšnějšího nejmladšího českého účastníka“ soutěže Pražské jaro. Jsem také laureátem Soutěže Nadace B. Martinů, Mezinárodní soutěže L. Janáčka v Brně a držitelem ocenění „New Master on Tour 2015“ (The International Holland Music Sessions).

Hudba, kterou mám rád

Jako posluchač dokážu ocenit kvalitní a dobře zahranou hudbu nejrůznějších období a žánrů. Jako hráč se rád vracím například k Bachovým suitám pro sólové violoncello nebo sonátám pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů.