Petr Ries

Do České filharmonie jsem nastoupil v roce 2004 na pozici 1. zástupce vedoucího skupiny kontrabasů.

Studium

V letech 1993–1999 jsem studoval na konzervatořích v Českých Budějovicích a v Kroměříži a v letech 2000–2005 na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Hudce. V průběhu studií jsem absolvoval stáž na prestižní Conservatoire National Superieur de Musique v Paříži ve třídě prof. Jean-Paul Celea.

Když nejsem v Rudolfinu...

Sólově jsem vystupoval za doprovodu např. Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Českého národního symfonického orchestru, Českých komorních sólistů, Mecklenburgisches Kammerorchester, Plzeňské filharmonie. Pravidelně vystupuji na samostatných recitálech. Pedagogicky působím od roku 2003 na letních kurzech České hudební společnosti v Litomyšli (původně v Bechyni).

Kromě klasické hudby se věnuji také folklorní hudbě (byl jsem členem souboru Ondráš v Brně) a od roku 2010 jsem členem souboru Czech Philharmonic JazzBand.

V roce 2011 jsem hostoval na pozici 1. kontrabasisty v Staatskapelle Dresden a v témže roce jsem byl pozván k prvnímu pultu do NDR Symfonieorchester v Hamburku.

Ocenění

Jsem laureátem řady soutěží, např. Moravský podzim v Brně 1998 a 2003, International Musikwettbewerb in Markneukirchen 1999, Internationale J. M. Sperger Musikwettbewerb in Michaelstein 2002 a Talent roku 2002.