Jana Boušková

Od roku 2005 působím jako sóloharfistka České filharmonie.

Studium

Studia jsem absolvovala na Indiana University Bloomington (USA) pod vedením prof. Susan McDonald, na Ostravské univerzitě, Umělecko-pedagogické fakultě u prof. Libuše Váchalové a na Pražské konzervatoři.

Když nejsem v Rudolfinu...

Pravidelně vystupuji sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Mezi nejvýznamnější bezpochyby patří sólové recitály v Alice Tully Hall – Lincoln Center (New York), v Châtelet v Paříži, na festivalu Pražské jaro a Berliner Festtage; účinkování na Galakoncertu pořádaném k 50. narozeninám Jurije Bashmeta v Moskvě, na kterém se představilo mnoho dalších významných světových umělců a přítomny byly celebrity z celého světa; velké turné po Izraeli a Evropě společně s houslistou Maximem Vengerovem, s kterým jsem mimo jiné uvedla také premiéru skladby „Maximum“ Benjamina Yusupova pro čtyři sólové nástroje a orchestr; komorní spolupráce s mnoha vynikajícími interprety na festivalu Spannungen v Německu, Parry Sound v Ontariu, Festival des Lauréats Juventus Cambrai nebo Elba Isola Musicale d´Europa, v Théâtre de la Ville společně s flétnisty Emmanuelem Pahudem a Mathieu Defourem a harfistkou Marie-Pierre Langlamet, nebo velká německá turné s flétnistou Patrickem Galloisem. Jako sólistka orchestrů (např. PKF – Prague Philharmonia, dříve Pražské komorní filharmonie, Chicago Sinfonietty, Amsterdam Sinfonietty, Israel Philharmonic Orchestra, MDR Symphonieorchester Leipzig či Tokyo Chamber Orchestra) jsem vystoupila v sálech Berlínské a Kolínské filharmonie, Suntory Hall v Tokiu, v Gewandhausu v Lipsku, v Symphony Center v Chicagu, Concertgebouw v Amsterdamu a mnohých dalších. Pravidelně spolupracuji s interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam či dříve Mstislav Rostropovič.

Vedle koncertní činnosti se věnuji též vyučování na Královské konzervatoři v Bruselu a jsem docentkou na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jsem pravidelně zvána též k účinkování na světových harfových kongresech a sympoziích včetně Mezinárodní harfové soutěže v USA, Francii či Izraeli, stejně tak vedu i řadu mistrovských kurzů po celém světě.

Ocenění

V roce 1992 jsem zvítězila v uznávané Mezinárodní harfové soutěži v USA. Ve stejném roce jsem získala i 2. cenu na renomované soutěži v Izraeli, který má největší historickou tradici. V obou soutěžích držím prvenství jediné české harfistky, která v těchto soutěžích uspěla. Mezi další má ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu jsem získala ocenění ve Švýcarsku a také jsem se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii. V Čechách jsem získala cenu Talent roku 96´ a jako jedna z deseti nejvýznamnějších žen České republiky, a první interpretka z klasické hudby vůbec, jsem byla vyznamenána cenou „Lady Pro“ z rukou prezidenta republiky na Pražském hradě.

Hudba, kterou mám ráda

Miluji hudbu jako takovou, avšak citově vždy přirostu obzvlášť ke skladbě, se kterou vystupuji na sólových nebo komorních koncertech, ke skladbám, které právě studuji, nebo na kterých pracuji se svými studentkami, či k dílům, které zrovna zkoušíme v České filharmonii. Jelikož jsem citlivá duše, samozřejmě mě oslovují obzvlášť skladby, které srdce pohladí a doslova pomyslně obejmou. Duševně je pro mě obohacující hudba Bachova, ale samozřejmě jako Češka miluji také Dvořáka, Smetanu, Janáčka a vždy se také do jiných sfér ponořím při Mahlerových dílech. Neméně obdivuji též i soudobé skladby, které dokáží oslovit interpreta i posluchače a přinést do tvorby něco nového. Zbožňuju skladby Debussyho a Ravela, kde zvukomalba je hlavním nástrojem a neopovrhnu ani skladbou, kde se harfa může představit ve své největší virtuózní kráse. Hudba je nádherná, rozmanitá, je to to, co mi přináší radost do života, co mě nabíjí, a jsem nesmírně vděčná, že je mi dáno předávat tuto radost dál i našim vzácným a báječným posluchačům.