Roman Novotný

V České filharmonii působím na postu flétnisty od ledna 1989, tedy již přes „čtvrt století“.

Studium

Vystudoval jsem Konzervatoř Pardubice u prof. Jaromíra Höniga a HAMU v Praze ve třídě prof. Jiřího Válka, který mi byl dlouhá léta také kolegou v České filharmonii.

Když nejsem v Rudolfinu...

Soubor Afflatus Quintet jsem založil v roce 1995 s kolegou a fagotistou Ondřejem Roskovcem (spolu s hobojistkou Janou Brožkovou, klarinetistou Vojtěchem Nýdlem a hornistou Radkem Baborákem). Spolupracuji a nahrávám s harfistkou a kolegyní Janou Bouškovou, klavíristy Ivo Kahánkem a Martinem Kasíkem, varhaníkem Alešem Bártou, violoncellistou Janem Kellerem. Vytvořili jsme CD pro Supraphon, Octavia Records, Artesmon, Radioservis i nahrávky pro Český rozhlas. Působím jako pedagog na Pražské konzervatoři od roku 2000.

Ocenění

1. cena v soutěži ARD Mnichov 1997 s kvintetem Afflatus, čestné uznání v mezinárodní flétnové soutěži Pražské jaro 1996.

Hudba, kterou mám rád

Bez dlouhého zamýšlení Johann Sebastian Bach, pro jeho nepřekonatelnou kompoziční genialitu až vesmírného rozměru, a Maurice Ravel, pro kombinaci originální instrumentální barevnosti a harmonické hloubky. Z hudby volného času potom kytarový mág Pat Metheny, který mne provází životem již od mých studií na konzervatoři.