Tomáš Františ

Členem České filharmonie jsem od roku 2013.

Studium

Vystudoval jsem Konzervatoř Brno pod vedením Jiřího Nykodýma a Akademii múzických umění v Praze u Jiřího Seidla a Františka Hermana.

Když nejsem v Rudolfinu...

Od roku 1993 jsem působil jako sólofagotista ve Filharmonii Brno. Stejnou pozici jsem zastával v roce 1994 v nově založené Pražské komorní filharmonii (dnes PKF – Prague Philharmonia).

V České republice jsem premiéroval fagotové koncerty francouzských autorů André Joliveta (1999), Jeana Françaixe (2000) i českých skladatelů Zdeňka Lukáše (2000) a Martina Hyblera (2008). Sólově vystupuji s významnými domácími orchestry, např.             s PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Komorní filharmonií Pardubice, Plzeňskou filharmonií a dalšími. Jsem zakládajícím členem souboru Prague Modern, zakladatelem Mezinárodního hudebního festivalu Haná a člen fagotového kvarteta Per4fagotti.

V letech 2003–2007 jsem vyučoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Od roku 2007 působím na Pražské konzervatoři. Pravidelně dostávám pozvání na letní hudební akademii Prag – Wien – Budapest v rakouském Semmeringu.

Ocenění

Zvítězil jsem v několika interpretačních soutěžích (Kroměříž 1994, Chomutov 1995, Olomouc 2000) včetně Mezinárodní soutěže Pražské jaro 2002. S fagotovým kvartetem Fagotti Brunenses jsem získal 2. cenu na Mezinárodní soutěži fagotových souborů v Postupimi v roce 1995.

Hudba, kterou mám rád

Teď zrovna poslouchám: Buty, Ibrahim Maalouf, Wajsar, Kalandra... Ale jinak poslouchám vše od jazzu po metal. Poslední dobou vyhledávám Ticho, což je nejlepší kapela:-) V klasice mám rád soudobou hudbu, minimalismus, Joliveta, no a samozřejmě Mozarta a další velikány.