Michael Kroutil

Od roku 2007 působím v České filharmonii na pozici prvního tympanisty.

Studium

V letech 1999–2001 jsem studoval nejprve na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, poté jsem přestoupil na Pražskou konzervatoř. Od roku 2003 jsem navštěvoval soukromé hodiny u někdejšího tympanisty lipského Gewandhausorchestru Karla Mehliga a o rok později jsem docházel k prvnímu tympanistovi téhož orchestru Marku Stefulovi. V saském Lipsku jsem v letech 2005–2007 studoval na Hochschule für Musik und Theater obory tympány a bicí nástroje. Od roku 2011 jsem se dále vzdělával na Zürcher Hochschule der Künste, kde mě pedagogicky vedl první tympanista Berlínských filharmoniků Rainer Seegers.

Když nejsem v Rudolfinu...

Seznam mé dosavadní orchestrální praxe zahrnuje významná německá a česká tělesa jako Gewandhausorchester Leipzig, Leipziger Kammerorchester, Mendelssohn Kammerorchester Leipzig, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Thüringer Symphoniker, Westsächsisches Synphonieorchester, Deutsche Philharmonie, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní orchestr Národního divadla v Praze nebo Komorní filharmonie Pardubice. Pravidelně spolupracuji rovněž s Tokijským filharmonickým orchestrem.

V letech 2006 a 2007 jsem se účastnil projektů Gewandhausorchesteru s nahrávkami pro EuroArts. Jsem členem mezinárodního orchestru Solistes Européens Luxembourg.

Hudba, kterou mám rád

V drtivé většině případů se mi daří mít nejradši ty skladby, které zrovna hraji, ale samozřejmě jsou mi nejbližší skladatelé, kteří měli přirozený cit a pochopení pro funkci mého nástroje        (= tympánů) v orchestru a tzv. pro ně „uměli psát“, což jsou např. Richard Strauss, Gustav Mahler, Dmitrij Šostakovič, Igor Stravinskij a z českých skladatelů pak velice originálně Leoš Janáček a jistě i Josef Suk.