Česká filharmonie
Jean-Yves Thibaudet

Česká filharmonie

Čajkovského Serenáda pro smyčce, Francesca da Rimini i První klavírní koncert jsou součástí nahrávacího projektu České filharmonie pro společnost Decca. Slavný  francouzský pianista Jean-Yves Thibaudet se do Prahy vrací tři roky po úspěšném turné s Českou filharmonií po USA, v rámci něhož společně vystoupili i v newyorské Carnegie Hall.

Upozorňujeme posluchače, že ze všech tří koncertů je pořizován zvukový záznam. Omlouváme se proto za větší počet mikrofonů na pódiu a v jeho okolí a zároveň prosíme o zvýšenou pozornost při kontrole vypnutí mobilních telefonů.

Koncert z řady A
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1 Alšovo nábřeží 12 110 00
st 7. 6. 2017 / 19.30
Objednat online
čt 8. 6. 2017 / 19.30
Objednat online
9. 6. 2017 / 19.30
Objednat online

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9 do 18 hodin. V červenci a srpnu do 15.00 hod.)

Serenádu pro smyčce dokončil Čajkovskij v roce 1880 a její veřejnou premiéru dirigoval o rok později v Petrohradě český skladatel a dirigent Eduard Nápravník. Stylově v ní vychází z hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Symfonická fantazie Francesca da Rimini je naproti tomu inspirována Dantem a nese stopy lisztovského vlivu. Autor ji napsal za méně než tři týdny během své návštěvy Bayreuthu na podzim 1876. Tragédii Francesky da Rimini ztvárnil Dante v pátém zpěvu svého Pekla. Vypravěč v něm potkává stín Francesky da Rimini, šlechtičny, která se zamilovala do bratra svého krutého manžela. Když manžel milence objevil, byli zabiti a uvrženi do Pekla. Ve svém zatracení jsou navždy chyceni v kruté bouři a zmítáni druhým kruhem Pekla, aniž by se kdykoli znovu dotkli země.

Prostřední část sugestivně líčí hluboký cit obou milenců a v závěru slyšíme moment vraždy znázorněný kontrabasy a činely, které následují horny v tématu připomínajícím requiem. Čajkovskij na konci zanechává posluchače v šoku obklopené zlověstným orchestrálním tutti.

Serenáda pro smyčce, Francesca da Rimini i První klavírní koncert jsou součástí nahrávacího projektu České filharmonie pro společnost Decca. Slavný  francouzský pianista Jean-Yves Thibaudet se do Prahy vrací tři roky po úspěšném turné s Českou filharmonií po USA, v rámci něhož společně vystoupili i v newyorské Carnegie Hall.